حقوقی

بیمه از کار افتادگی

بیمه از کار افتادگی

بیمه از کار افتادگی

سازمان تأمین اجتماعی یکی از سازمان‌هایی است که افرادی را که در حین کار دچار آسیب شده‌اند تحت پوشش خود قرار می‌دهد. لازم است گفته شود در صورتی که فردی که دارای بیمه تأمین اجتماعی است در حین کار دچار آسیب و شکستگی یا نقص عضو شود، می‌تواند از بیمه تأمین اجتماعی به صورت ماهیانه مستمری دریافت کند.

این نوع از بیمه یکی از بیمه‌های بسیار خوبی است که به افراد در تأمین مخارج زندگی در طول دوران آسیب کمک می‌کند. در این مطلب سعی داریم تا به بیمه از کارافتادگی و انواع آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا از چگونگی این نوع از بیمه مطلع شوید.

بیمه از کار افتادگی چیست؟

بیمه از کار افتادگی نوعی از بیمه است که در آن در صورتی که افراد بیمه شده در اثر بروز حادثه در حین کار و غیره توانایی انجام کار خود را از دست بدهند، از طرف تأمین اجتماعی حمایت می‌شوند. همچنین در صورتی که توانایی افراد برای انجام کار کاهش پیدا کند، مورد حمایت سازمان تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند. این نوع از بیمه شامل انواع مختلفی است و میزان دریافت مستمری در آن‌ها با توجه به میزان از کار افتادگی متفاوت است.

انواع بیمه از کار افتادگی

انواع بیمه از کار افتادگی

همان‌طور که گفته شد بیمه از کار افتادگی، مستمری ای است که به فردی که از کار افتاده است داده می‌شود. این نوع از بیمه شامل انواع مختلفی است که از انواع از کار افتادگی می‌توان به دو نمونه کلی و جزئی اشاره کرد.

از کار افتادگی کلی

لازم است گفته شود که ماده ۷۰ قانون تأمین اجتماعی به این نوع از بیمه از کار افتادگی پرداخته است. بر اساس این قانون لازم است در صورتی که شخص دارای بیمه ۶۶ درصد از میزان توانایی و قدرت خود را برای انجام کار از دست بدهد، این نوع از بیمه به او تعلق بگیرد. لازم است توجه داشته باشید که از کار افتادگی کلی بالاترین نوع از کار افتادگی است؛ بنابراین در میان از کار افتادگی افراد و همچنین بازنشستگی آن‌ها تفاوت چندانی وجود ندارد.

از کار افتادگی جزئی

نوع دیگری از کار افتادگی وجود دارد که با عنوان از کار افتادگی جزئی شناخته می‌شود. این نوع از کار افتادگی شامل درصد کمتری است. بر اساس ماده ۷۰ در صورتی که قدرت و توانایی فرد بیمه شده به دلیل بروز حادثه ناشی از کار به اندازه ۳۳ تا ۶۶ درصد کمتر شود، این بیمه شامل او خواهد شد.

تفاوت از کار افتادگی با بازنشستگی

لازم است توجه داشته باشید که بازنشستگی با از کار افتادگی متفاوت است.

بازنشستگی

در صورتی که افراد در حدود ۲۰ تا ۳۰ کار می‌کنند یا به سن ۶۰ سالگی می‌رسند، لازم است که مستمری مربوط به سال‌هایی که کار کرده‌اند را به صورت ماهیانه دریافت کنند. از تفاوت‌های آن‌ها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد.

1.میزان حقوق دریافتی: یکی از تفاوت‌های مهم این دو تفاوت در میزان حقوق دریافتی است. در بیمه از کار افتادگی، میزان حقوق بر اساس میزان از کار افتادگی افراد محاسبه می‌شود اما در بازنشستگی میزان حقوق متفاوت است.

2.سابقه کاری: از تفاوت‌های دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تفاوت در سال‌های سابقه کاری است. در بازنشستگی لازم است تا ۲۰ تا ۳۰ سال کار کرده باشید اما در از کار افتادگی نیازی به سابقه کاری وجود ندارد.

عوامل ایجاد از کار افتادگی

لازم است گفته شود که عوامل مختلفی می‌تواند باعث به وجود آمدن از کار افتادگی در افراد شوند. از این عوامل می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد.

 • حادثه: گاهی بروز یک حادثه به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی در هنگام انجام کار به خصوص کارهای مربوط به ساختمان می‌تواند باعث ایجاد از کار افتادگی شود.
 • بیماری: وجود بیماری‌هایی مانند بیماری‌های حرفه‌ای و همچنین غیر حرفه‌ای می‌توانند نقش زیادی در استفاده از بیمه از کار افتادگی داشته باشند.

چه بیماری یا حوادثی شامل مستمری از کار افتادگی می‌شود؟

لازم است گفته شود در صورتی که هر نوع بیماری یا حوادثی برای فرد بیمه شده پیش آید و باعث شود تا توان انجام کار توسط او کاهش یابد، بیمه از کار افتادگی شامل او می‌شود. اما لازم است که این کار با تشخیص کمیسیون پزشکی انجام شود. لازم است توجه داشته باشید که انواع بیماری‌هایی که در لیست بیماری‌هایی که شامل مستمری از کار افتادگی هستند، شامل دو دسته هستند.

بیماری‌های عادی: دسته‌ای از بیماری‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند شامل بیماری‌هایی هستند که به دلیل بروز حوادثی که در حین کار رخ داده است به وجود آمده‌اند. گاهی ممکن است این گونه از حوادث باعث قطع شدن عضوی از بدن یا جراحت و شکستگی عضو بدن شوند؛ بنابراین وجود بیمه از کارافتادگی کمک بسیار زیادی به این گونه از افراد می‌کند.

بیماری‌های حرفه‌ای: دسته‌ای دیگر از بیماری‌ها مربوط به وضعیت شخصی افراد بیمه شده می‌شود و این بیماری‌ها به دلیل بروز حادثه در حین کار به وجود نیامده است. لیستی از این نوع بیماری‌ها شامل بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌هایی که مربوط به اعصاب و روان افراد هستند. همچنین بیماری‌های دیگری که مربوط به قلب و عروق هستند در این دسته از بیماری‌ها قرار می‌گیرند.

محاسبه بیمه از کار افتادگی

مستمری از کار افتادگی در تأمین اجتماعی چگونه محاسبه می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد از کار افتادگی از نوع کلی در صورتی است که افراد بیمه شده در صورت بروز حادثه نتوانند یک سوم از درآمد قبلی خود را به دست بیاورند؛ بنابراین با کاهش توانایی افراد برای انجام کار، بیمه از کار افتادگی شامل آن‌ها خواهد شد.

برای پرداختن به این موضوع که مستمری از کار افتادگی در تأمین اجتماعی چگونه محاسبه می‌شود؟ لازم است که گفته شود محاسبه میزان مستمری با توجه به میزان از کار افتادگی فرد بیمه شده متفاوت است.

 • از کار افتادگی کلی: در صورتی که فرد به تشخیص کمیسیون پزشکی دارای ۶۶ درصد از کار افتادگی باشد، در این صورت یک 30ام حقوق آن در سنوات آن ضرب می‌شود.
 • از کار افتادگی جزئی: همچنین در صورتی که فرد به تشخیص کمیسیون پزشکی دارای ۳۳ تا ۶۶ درصد از کار افتادگی باشد، درصد از کار افتادگی او در مبلغ مستمری از کار افتادگی او ضرب می‌شود.
 • غرامت نقص عضو: در صورتی که فرد به تشخیص کمیسیون پزشکی دارای ۱۰ تا ۳۳ درصد از کار افتادگی باشد، ۳۶ در یک سوم حقوق و درصد از کار افتادگی ضرب می‌شود.

لازم است گفته شود که در صورتی که فردی در حین کار برای نجات سایر همکاران دچار آسیب و نقص عضو شود، شامل این نوع از بیمه خواهد شد.

جمع بندی

همان‌طور که گفته شد بیمه از کار افتادگی یکی از بیمه‌های بسیار خوب و کاربردی است که سازمان تأمین اجتماعی آن را به افراد بیمه شده ارائه می‌دهد. با استفاده از این نوع بیمه در صورتی که حادثه‌ای در حین انجام کار برای فرد بیمه شده پیش بیاید و میزان توانایی او را برای انجام کار کاهش دهد، این بیمه شامل او خواهد شد. برای تشخیص میزان از کار افتادگی لازم است که افراد به پزشک مراجعه کنند تا با تشخیص کمیسیون پزشکی میزان آسیب به فرد تشخیص داده شود و پس از انجام این مرحله میزان مستمری و غرامت مشخص شود و به فرد تعلق بگیرد.

5 از 5 - (1 رای)

18 دیدگاه در “بیمه از کار افتادگی

 1. محمود خوشکام گفت:

  سلام از کار افتاده کلی
  بالا ی ۶۶ درصدم امسال ۶۵۰۰ حقوقم سال ۱۴۰۳ چقدر میشه

  1. mirzaei گفت:

   سلام. تامین اجتماعی هنوز میزان افزایش حقوق مستمری بگیران رو اعلام نکرده.

 2. محمدحسن صباغپور گفت:

  درود برشما بنده ۲۵ سال سابقه بیمه خویش فرما هستم بعلت سرطان کلون روده بزرگ من برداشته شده ایا شامل از کار افتادگی و نقص عضو میشوم سپاسگزارم

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   مدارک بیماری باید در سامانه تامین اجتماعی بارگزاری بشه، توسط کمیسیون پزشکی بررسی بشه

 3. علی ح گفت:

  بنده ازناحیه قلب آسیب دیدم وباری قلب درسینه من نصب کردن ودر حال حاظر قدرت کار کردن ندارم وارسال سابقه بیمه دارم آیا کارافتادگی کامل به من تعلق می‌گیرد ممنون

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام باید مدارک توسط کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی بررسی بشه، کمیسیون پزشکی تصمیم میگیره که شامل از کارافتادگی می‌شید یا نه

 4. ملیحه گفت:

  سلام
  پدرم مستمری بگیر تامین اجتماعی بودن که 10 ساله فوت کردن فرزند دختر هستم شاغل نیستم و ازدواج هم نکردم دچار ارتروز زانو هستم آیا از کار افتادگی شامل من میشه؟

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام از کارافتادگی به شما تعلق نمیگیره ولی می تونید درخواست کنید برای دریافت حقوق مستمری پدرتون

 5. احمد گفت:

  سلام بنده بهمن ماه 1402عمل دیسک کمر L4 .L5 , پلاتین گذاری شد و بعدازعمل درد شدید در پای چپم داشتم که نتونستم راه برم دکتر گفت دوباره باید عمل بشی اول اردیبهشت عمل کردم الان هنوز تو پاک درد دارم فقط ۲ سال بیمه دارم از کار افتاده میشم

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام مدارک باید در سایت تامین اجتماعی بارگزاری شود کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی تشخیص از کارافتادگی میده

 6. رسول ادهمی گفت:

  سلام سه بار عمل دیسک کمر داشتم
  میدونم باید برم کمسیون اونا تصمیم بگیرن فقط میخوام بدونم چند درصد بهم شامل میشه ممنون

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام درصد از کارافتادگی رو خودتون کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی تشخیص میده

 7. طاهری گفت:

  سلام سه بار عمل دیسک کمر انجام دادم و دفعه آخر پیچ و مهره گذاشتم و یک بار هم عمل دیسک گردن آیا شامل حال از کارافتادگی کامل میشوم.چگونه باید اقدام کنم و درخواست بدم

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام وقت بخیر باید از طریق سامانه تامین اجتماعی قسمت از کارافتادگی مدارک پزشکی رو بارگزاری کنید تا کمیسیون پزشکی براتون تشکیل بشه

 8. نعمت.اله.باشوکی گفت:

  سلام.من.در.حین.کار.دو.تا
  از.مهرهای.ستون.فقراتمشکست.شامل.از.کار
  .افتادگی.مشوم

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام برای تشخیص از کارافتادگی کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی باید تشخیص بالای ۶۶ درصد از کارافتادگی رو بدند

 9. فاطمه فراهانی گفت:

  سلام همسرم ۶ناه پیش از داربست افتاد و ۲مهره کمرش خورد شد و پروتز کردن برای از کار افتادگی اقدام کردیم جوابش اومده کمتر از ۶۶درصد حالا باید چیکار کنیم کجا باید بریم

  1. فاطمه اسدی گفت:

   سلام باید به نظر کمیسیون اعتراض بزنید اگر قبول نشد به دیوان مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *