تفاوت حق سنوات و پایه سنوات چیست؟

برای حمایت از حقوق کارگر و تسهیل زندگی آن­ها، شورای عالی کار هرساله هنگام تصویب بخشنامه مزد و تعیین حداقل مزد، مزایای  دیگری را در نظر می­گیرد. یکی از این مزایا پایه سنوات است که به افراد دارای حقوق وزارت کار پرداخت می شود.

برخی افراد پایه سنوات و حق سنوات(مزایای پایان خدمت کارکنان)، را باهم اشتباه می‌گیرند. در این مقاله مفهوم این دو را بررسی کرده و تفاوت آن­ها را به طور کامل توضیح می­دهیم .

 

تعریف پایه سنوات :

مبلغی است که از طرف قانون گذار، به منظور جبران مبلغ حداقل مزد کارگران، در نظر گرفته شده است. این مبلغ به کارگرانی تعلق می‌گیرد که بیش از یک سال در یک کارگاه، سابقه داشته باشند.

 

تعریف حق سنوات:

حق سنوات یا سنوات خدمت، مبلغی است که  هنگام تسویه،بازنشستگی، استعفا، از کارافتادگی یا پایان قرارداد باید به کارگر پرداخت شود.

تفاوت پایه سنواتی و سنوات پایان خدمت چیست؟

طبق تعاریف بالا پایه سنوات مفهومی متفاوت از سنوات دارد ولی معمولا کارگران این دو را باهم اشتباه می­گیرند. پایه سنوات بخش حمایتی پایه حقوق نامیده می­شود که معمولا برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می­شود.

پایه سنوات یکی از مزایای جانبی دستمزد است و به کارگرانی که بیش از یک سال در کارگاه سابقه کار داشته باشند، برابر با مبلغ تعیین شده در بخشنامه تعلق می­گیرد.

از ابتدای سال 92 در بخشنامه‌های شورای عالی کار مصوب شد که بایستی حداقل پایه سنوات مقرر به کلیه قراردادهای دایم و موقت در کلیه کارگاه‌ها اعم از اینکه طرح طبقه‌بندی مشاغل داشته باشند یا خیر، به افرادی که حداقل یکسال سابقه کار دارند، بصورت روزانه محاسبه و پرداخت گردد.

در ماده 24 قانون کار سنوات خدمت آورده شده است، و طبق آن کارفرما مکلف است به ازای هرسال خدمت معاذل یک ماه آخرین حقوق به عنوان مزایای پایان کار به ایشان پرداخت می­شود. حق سنوات به کارگرانی که حتی یک روز در کارگاه مشغول به کار بوده­اند نیز معادل میزان کارکردشان تعلق می­گیرد.

نحوه محاسبه پایه سنوات چگونه است؟

برای محاسبه پایه سنوات در شرکت هایی  که مشمول طرح طبقه بندی مشاغل نیستند، مبلغ سنوات روزانه در کارکرد ماه فرد ضرب می شود. در سال 1400 مبلغ پایه سنوات 36,666 که اگر فردی 30 روز مشغول به کار باشد، مبلغ سنوات وی برای یک ماه برابر با 1,400,000 ریال می‌باشد.اگر سابقه کاری شما یک سال می‌شود، برای محاسبه پایه سنوات باید تعداد روزهای کاری ماه را ضربدر پایه حقوق کنید.

پایه سنوات = (پایه سنوات * تعداد روز کارکرد یک ماه) + حقوق اعلام شده در سال جاری

 

نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

حق سنوات یک برابر حقوق پایه فرد می‌باشد. بنابراین در سال 1400 که مبلغ حقوق پایه ۲۶,۵۵۴,۹۵۰ ریال می باشد، مبلغ حقوق پایه در کارکرد سال فرد ضرب شده و عدد بدست آمده بر 365 که تعداد روز های سال می‌باشد تقسیم می شود، عدد بدست آمده به عنوان حق سنوات یک سال فرد پرداخت خواهد شد.

حق  سنوات (برای یک سال کارکرد) =آخرین حقوق دریافتی کارگران

حق سنوات ( برای کمتر از یک سال کارکرد)=  (تعداد روزکارکرد * پایه حقوق)/ 365

 

نکاتی  در مورد پایه سنوات طبق بخشنامه شورای عالی کار:

 

1. دانشجویان و دانش آموزانی که مشاغل تابستانی دارند شامل پایه سنوات نمی‌شوند.

2. سنوات خدمت (پاداش پایان کار) با پایه‌ی سنوات متفاوت است و طبق ماده 24 کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به عنوان پایان کار پرداخت کند.

3. تعویض مدیریا کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال سابقه کار در آن‌جا را دارند پرداخت نماید.

4. کارگرانی که سابقه کار کمتر از یکسال دارند نیز با توجه به میزان کارکرد‌شان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنند.

5. اگر سال 1400 چهارمین سال کار یک کارمند یا کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات سال جاری مبلغ سال‌های دیگر نیز به حساب وی به صورت تصاعدی منظور می‌شود.

6. پایه سنوات مشمول بیمه و مالیات می‌باشد.

 

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تمام نکات و مطالب مهم درباره سنوات را با زبانی ساده بیان کنیم. کارفرمایان عزیز، توجه داشته باشید که امکان گریز از پرداخت سنوات وجود ندارد، و کارگر می تواند برای مطالبه حق خود در اداره­کار شکایت کند و طبق روال قانونی سنوات خود را دریافت کند.

در نظر داشته باشید که پایه سنوات برای بهبود کار کارگر و افزایش انگیزه او و همچنین ایجاد تفاوت میان کارگر با سابقه و کارگر تازه وارد است.

گروه مشاوران نوین می­تواند شما عزیزان را در مورد محاسبه سنوات و همچنین تنظیم قراردادهای کار راهنمایی کند.

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید