حذف نام همسر از شناسنامه


حذف نام همسر، همواره دغدغه بسیاری از مردان و زنانی است که جدا شده­اند و تمایل دارند نامی از همسر سابق و ازدواج قبلی در شناسنامه آن­ها نباشد، در ادامه به بررسی شرایط و مراحل این امر می­پردازیم.


1.حذف نام زوج از شناسنامه زوجه در صورتی امکان‌پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد  و دوشیزه‌ بودن زوجه مطابق احکام قضائی و سند طلاق قابل استنباط باشد.

2.همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت‌شده از شناسنامه‌اش اقدام  کند.

3.چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش، می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

4.حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت‌نام ایشان در شناسنامه فرد است، بنابراین به‌صرف انتخاب همسر و معرفی او نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

5.اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفا پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.

6.از طرف دیگر، اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت‌تر شناسنامه در جاهای مختلف است، چه این‌که عمدتا مسائلی این‌چنینی در زمره خصوصی‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند.

7.این درحالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

 

8.از اطلاق واژه همسر دوم باید این‌طور نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفا در مورد اختیار کردن همسر دوم امکان‌پذیر خواهد بود و نه ازدواج‌های بعدی، اما به نظر می‌رسد که با وجود نقص این مقرره در این‌خصوص، بتوان در ازدواج‌های بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده کرد.


چند نکته مهم


حذف نام همسر از شناسنامه با گرفتن شناسنامه المثنی بدون اینکه طلاق آنان ثبت شود، جرم محسوب میگردد و دارای پیگرد قانونی می­باشد.

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت امکان پذیر نیست و تنها در صورتی امکان حذف آن وجود دارد که فوت قبل از ارتباط زناشویی اتفاق افتاده باشد یا انکه ازدواج دوم فرد به صورت قانونی ثبت شود و با درخواست همسر فعلی برای حذف اسم همسر از شناسنامه اقدام نماید.

توجه داشته باشید که هیچ راهی برای حذف نام فرزند از شناسنامه بعد از طلاق وجود ندارد.

تنها در مواردی میتوان از طریق ثبت احوال برای آگاهی از ازدواج فرد دیگری استعلام گرفت که مراحل قانونی توسط فرد متقاضی در محاکم قانونی مربوطه طی شده باشد و باید حکم نهایی دادگاه مبنی بر اجازه ی صدور استعلام به اداره ی ثبت احوال ارائه گردد.

گروه مشاوران نوین با کادر وکلای متخصص همراه شماست.

 

 

 

 

 

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید