خسارت ناشی از افت قیمت خودرو

در تصادفات رانندگی اگر میزان خسارت جزئی باشد می­توان از طریق بیمه و کمی هزینه جبران خسارت کرد. اما اگر خودرو حادثه دیده، گران قیمت و یا صفر کیلومتر باشد و خسارت وارد شده به آن باعث ضرر چشمگیر به اتومبیل شده باشد، اصطلاحاً خودرو دچار افت قیمت می­شود. افت قیمت خودرو به این معنا است که اگر صاحب خودرو بخواهد اتومبیل خود را پس از تصادف بفروشد، نسبت به قبل دچار ضرر و زیان بسیار شود، از آنجا در اقتصاد فعلی خرید خودرو نوعی سرمایه گذاری است به همین دلیل میزان افت قیمت خودرو حائز اهمیت است. در این مقاله به توضیحات کاملی در خصوص افت قیمت خودرو و مسئول جبران این خسارت می پردازیم .

 

به چه ماشین هایی افت قیمت خودرو تعلق میگیرد ؟

معمولاً به خودروهایی که بالای 5 یا 6 سال از زمان تولید آن­ها گذشته باشد خسارت افت قیمت تعلق نمی­گیرد. اما در خودروهای خارجی گاهی بعد از 5 یا 6 سال قیمت بالای خود را حفظ کرده و در صورت تصادف شدید دچار افت قیمت چشمگیر خواهند شد، در نهایت با توجه به نظر کارشناس و میزان خسارت تعیین می گردد مشمول دریافت افت قیمت خودرو می­شوند یا خیر.

افت قیمت خودرو در تصادف چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه افت قیمت خودرو دارای مبنا و میزان مشخصی نیست و معمولاً نسبت به اینکه کدام قطعات خودرو تعویض و یا رنگ شده است متفاوت است. خساراتی که ممکن است به قطعات بدنه خودرو، درب موتور، گلگیر های جلو و وارد شود، از لحاظ قطعات تعویضی و رنگ شدگی تاثیر بسیاری بر روی ارزش خودرو دارند و افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی را بیشتر می کنند. احتمالا این نکته را نیز می دانید که در تصادفاتی که از ناحیه عقب خودرو اتفاق می افتند، افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی بیشتر است، زیرا گلگیرهای عقب جدا شدنی نیستند و به همین ترتیب بر اساس نوع خسارت وارد شده میزان افت قیمت خودرو در اثر تصادف محاسبه می‌ شود.

بیمه خسارت افت قیمت خودرو را پرداخت می‌کند؟

بر اساس ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی، کارشناس فنی باید میزان خسارت اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمت را مشخص نماید. از آنجا که تمام دارندگان خودرو به موجب قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب 1395 ، موظف به بیمه کردن وسیله نقلیه خود هستند ، در خصوص خسارت بدنی وارد شده به اتومبیل مشکلی از جهت پرداخت وجود نخواهد داشت و از بیمه شخص مقصر حادثه پرداخت می شود. خسارت ناشی از افت قیمت در تعهدات شرکت های بیمه نیست و هیچ شرکتی زیر بار تحت پوشش دادن این اتفاق نمی رود و مسئولیت های آن را نمی پذیرد. بدیهی است که هر فرد باید خودش مسئولیت افت قیمت و خسارت خودرو تصادفی را بپذیرد و خود را مسئول بداند.

البته در مواردی دیده شده که مقصر حادثه پس از پرداخت افت قیمت خودروی آسیب‌دیده، با شکایت از شرکت بیمه خسارت را دریافت کرده است. چرا که بر اساس ماده 2 قانون شخص ثالث، شرکت بیمه موظف است خسارات بدنی و مالی شخص ثالث را جبران کند و افت قیمت خودرو از این قاعده مستثنی نشده است.

نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو

طبق مطالب ذکر شده مسئولیت خسارت ناشی از افت قیمت بر عهده  راننده مقصر است. بنابراین راننده متضرر باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و تقاضای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در اثر تصادف رانندگی را کند .

پس از ثبت دادخواست، کارشناس مربوط به تصادفات تعیین می­گردد که ایشان خسارت افت ماشین را محاسبه و برآورد می‌ کند. بعد از این که خسارت برآورد شده توسط کارشناس اعلام شد، مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودروی مقصر به دادگاه یا شورای حل اختلاف ارائه می کند.

اگر میزان خسارت برآورد شده کمتر از بیست میلیون تومان باشد باید در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گیرد و اگر میزان خسارت بیشتر از بیست میلیون تومان باشد رسیدگی در صلاحیت دادگاه است .

 

 

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید