دریافت نفقه از پدرشوهر

طبق ماده 1204 قانون مدنی:« نفقه عبارت از:  مسکن، البسه، غذا و اثاث البیت به قدر رفع حاجت با در نظر گرفتن استطاعت منفع». نفقه فرزند در درجه اول بر عهده پدر است، حال اگر پدر شرایط پرداخت نفقه را نداشته باشد و یا اینکه در قید حیات نباشد پرداخت نفقه تحت ضوابط خاصی بر عهده جد پدری قرار می­ گیرد. در این مقاله به بررسی شرایط دریافت نفقه از جد پدری پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

مطالبه نفقه فرزند از پدر شوهر

همانطور که در قسمت قبل عنوان کردیم، در صورت عدم تمکن مالی پدر و یا فوت وی، مسئولیت نفقه فرزند بر عهده جد پدری است. گاهی ممکن است پدربزرگ با داشتن توانایی مالی از پرداخت نفقه خودداری کند. در این صورت باید به دادگاه مراجعه نمود و مطالبه نفقه از جد پدری را درخواست کرد. باید توجه کرد که دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوای مطالبه نفقه فرزتد از پدربزرگ ، دادگاه خانواده است. شخص ذی نفع ( معمولا مادر کودک) باید به این دادگاه مراجعه کرده و ضمن تقدیم دادخواست مطالبه نفقه فرزند از جد پدری ، تقاضای دریافت نفقه از پدر بزرگ را مطرح نماید.

 

شرایط گرفتن نفقه از پدرشوهر

 پرداخت نفقه به نوه که در قانون مدنی به آن نفقه اقارب می‌گویند، فقط در صورت وجود شرایط قانونی امکانپذیر است. این شرایط در زیر آورده شده است:

1.پدر بزرگ توانایی مالی برای پرداخت نفقه به نوه‌های خود را داشته باشد. بنابراین اگر پدر بزرگ توان مالی برای پرداخت نفقه را نداشته باشد، تکلیفی از این بابت نخواهد داشت و پرداخت نفقه به عهده مادر قرار می‌گیرد.
۲. فرزند استحقاق دریافت نفقه را داشته باشد. یعنی اینکه وی توانایی مالی لازم برای تامین مخارج خود را نداشته و نتواند با اشتغال به کاری امرار معاش کند.
٣.فقط نفقه فرزند از اکنون به بعد را می‌توان از پدر بزرگ دریافت کرد و نفقه مربوط به گذشته قابل مطالبه نیست.

در صورت وجود شرایط قانونی ذکر شده ، پدر بزرگ یا جد پدری مکلف به پرداخت نفقه است و در صورت عدم پرداخت نفقه، می‌توان به جرم ترک انفاق از او شکایت کرد.

 

آیا مدت زمان معینی برای پرداخت و شرایط گرفتن از پدر شوهر؟

با توجه به اینکه در شرایط گرفتن نفقه از پدر شوهر در قانون مدنی سن معینی در نظر گرفته نشده  است و طبق عرف تا زمانی که فرزند شغل و درآمد معینی نداشته باشد که از عهده ی مخارج زندگی خود برآید، پدر یا پدر بزرگ مسئول پرداخت نفقه خواهند بود.

طبق قانون مادر یا حمایت کننده از کودک می تواند برای دختر کمتر از 9 سال و پسر کمتر 15 سال خود در دادگاه برای نفقه ی او علیه پدر و پدر شوهر به دادگاه مراجعه کند. البته اگر برای کودکان تا سن 18 سالگی حکم رشد از دادگاه گرفت می توان زمان گرفتن نفقه را تا این سنین ادامه داد.

 

آیا اشتغال مادری می تواند مانع از شرایط گرفتن نفقه از پدر شوهر شود؟

گاهی ممکن است این تصور پیش بیاید که مادران شاغل نمی­توانند نسبت به دریافت نفقه فرزند خود از پدرشوهر اقدام کنند. این تصور اشتباه باعث شده است بسیاری از مادران از این حق خود جهت گرفتن نفقه امتناع کنند. اما هیچ قانونی مبنی بر نداشتن حق زنان شاغل برای اخذ نفقه وجود ندارد و زنان نیز می توانند در دادگاه اقامه دعوی کنند. بهتر است بدانید شرایط زندگی و مالی مادر تأثیر مستقیمی بر میزان نفقه خواهد داشت به طور معمول مادرانی که در شرایط رفاهی خوبی به سر می برند و شاغل هستند دادگاه مقدار نفقه ی بیشتری را برای فرزندان آن ها در نظر می گیرد.

 

گروه مشاوران نوین، با وکلای متخصص و متجرب اماده ی خدمات رسانی در کوتاه ترین و بهترین بازه زمانی با نتایج فوق العاده است.

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید