شرایط استخدام کارگر نوجوان

 با توجه به رکود اقتصادی کشور، بسیاری از نوجوانان برای تامین مایحتاج زندگی خود به ناچار مجبور به کارکردن هستند.از همین رو در ایران براساس قوانین کار شرایط ویژه ای جهت استخدام کارگران نوجوان وضع شده است.

در این مقاله قصد داریم مهم ترین شرایط و ضوابط کار نوجوانان را بررسی کنیم و در مورد مزایا و حمایت هایی که از نوجوانان می شود توضیح دهیم.

کارگر نوجوان کیست؟

طبق ماده 80 قانون کار، تعریف کارگر نوجوان به صورت زیر است:

« کارگری که سنش بین ۱۵ تا ۱۸ سال تمام باشد، کارگر نوجوان نامیده می‌شود و در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد‌ آزمایش‌های پزشکی قرار گیرد.»

البته در برخی از مشاغل و کارهایی که به علت ماهیت آن و یا شرایطی که کار در آن انجام می شود ممکن است برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان زیان آور باشد، حداقل سن کار 18 سال تمام خواهد بود .

هنگام عقد قراداد کار یکی از شروط، برخورداری طرفین قرارداد از اهلیت و رشد است، تا مصالح آن­ها حفظ شود. در اکثر کشورها به دلیل سابقه تاریک و بهره کشی از کودکان و نوجوانان و کار اجباری توسط آن­ها، حداقل سنی را جهت استخدام و به کار گرفتن نیروی کار در نظر می­گیرند.

در همین راستا قانون کار ایران نیز، ممنوعیت کار افراد زیر پانزده سال را مقرر داشته است که بر اساس ماده 79 : " به کار گماردن افراد کمتر از 15 سال تمام ممنوع است " ؛ لذا می توان گفت اشخاص زیر 15 سال صغیر محسوب شده و به کار گماردن آنها ممنوع است .

 

آزمایش های پزشکی کارگران نوجوان

 

در برخی از موارد قانون وجود شرایطی را برای حفظ سلامتی کارگران نوجوان ضروری دانسته است.طبق ماده 80 قانون کار ، کارگر نوجوان در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد .

طبق ماده 81 قانون کار نیز، «آزمایش‌های پزشکی کارگر نوجوان، حداقل باید سالی یکبار تجدید شود و مدارک مربوط در پرونده استخدامی وی ضبط گردد. پزشک درباره تناسب نوع کار با توانایی کارگر نوجوان اظهار نظر می‌کند و چنانچه کار مربوط را نامناسب بداند کارفرما مکلف است در حدود امکانات خود شغل کارگر را تغییر دهد.»


ساعات کار نوجوانان در قانون کار


برای حفظ سلامت کارگر نوجوان و هم­چنین به دلیل شرایط آن­­ها که از نیروی کمتری برخوردار هستند، قانون­گذار قوانینی را وضع کرده است. بر اساس ماده 82 قانون کار ساعات کار روزانه کارگر نوجوان، نیم ساعت کمتر از ساعات کار معمولی کارگران است. ترتیب استفاده از این امتیاز با توافق کارگر و‌ کارفرما تعیین خواهد شد.» علاوه بر این ، بر اساس ماده 83 همین قانون ، « ارجاع هر نوع کار اضافی و انجام کار در شب و نیز ارجاع کارهای سخت و زیان آور و خطرناک و حمل بار با دست ، بیش از حد مجاز و بدون استفاده از وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع خواهد بود ».


برای دریافت مشاوره  در زمینه عقد قرارداد و دعاوی کارگری و کارفرمایی می توانید با کارشناسان گروه مشاوران نوین تماس حاصل فرمایید.

 

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید