قانون جدید مرخصی زایمان

تصمیم برای بارداری و گذراندن دوران پس از آن همواره یکی از دغدغه های زنان شاغل بوده است. تامین اجتماعی برای حمایت از زنان شاغل مرخصی زایمان را تا چند سال قبل 6 ماه تعیین کرده بود، اما در 22 اردیبهشت سال 1400 مدت زمان مرخصی زایمان تامین اجتماعی به مدت 9ماه افزایش یافته است.

در این مطلب شرایط و ویژگی های این دوران همچون طول مدت مرخصی، دستمزد آنها هنگام مرخصی و همچنین وضعیت کاری آنها پس از آن ایام را بررسی خواهیم کرد.. به این ترتیب، بانوان تحت پوشش تامین اجتماعی می توانند بدون نیاز به شکایت در دیوان عدالت اداری، از حق مرخصی زایمان 9 ماهه خود استفاده کرده و هر ماه دو سوم حقوق خود را نیز دریافت نماید.

 مدت مرخصی زایمان

همان طور که پیش تر آوردیم مدت مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه تغییر یافته است.

معمولا مادرانی که فرزندان خود را از شیر خودشان تغذیه میکنند، ۳ ماه آن را بعد از زایمان و برای دوران شیردهی استفاده میکنند.

همچنین برای وضع حمل دوقلو ۶ ماه و برای ۳ قلو یبشتر از ۱ سال می­باشد.

 

ویژگی های مرخصی زایمان

 • در زمان مرخصی، حقوق فرد از طرف کارفرمای او پرداخت نمی­شود، بلکه توسط سازمان تامین اجتماعی به او پرداخت میشود.
 • اگر کسی بخواهد از این مرخصی برای دوران شیردهی در ماه آخر بارداری استفاده کند با موافقت کارفرمای خود می­تواند در خواست مرخصی زایمان کند.
 • دوران مرخصی زایمان جزو سوابق کار فرد محاسبه میشود و فرد مثل بقیه کارمندان مشمول پاداش و عیدی هم می­شود و همچنین سایر مرخصی هایی که کارمند می­تواند بگیرد را تحت تاثیر قرار نمی­دهد.

 

مدارک لازم جهت دریافت کمک هزینه زایمان

 1. دفترچه بیمه
 2. ارائه اصل و کپی شناسنامه بیمه شده و نوزاد
 3. گواهی پزشک معالج
 4. تاییدیه مرجع پزشکی مربوطه
 5. ارائه درخواست کتبی
 6. کپی شناسنامه از تمام صفحات شناسنامه مادر و پدر
 7. ارائه کپی گواهی تولد نوزاد
 8. ارائه خلاصه پرونده ترخیص از بیمارستان

کمک هزینه بارداری از اولین روز شروع استراحت محاسبه میشود و به فرد بیمه شده پرداخت میشود.

مرخصی برای مادرانی که میخواهند فرزند خود را از شیر خود تغذیه نمایند، ۶ ماه است که ۳ ماه بقیه آن بعد از زایمان محاسبه میشود.

مرخصی زایمان برای آقایان

مردانی که در قوای سه گانه و بخش های دولتی و عمومی غیر دولتی مشغول به کار هستند، در صورت صاحب فرزند اول شدن ۳ روز مرخصی تشویقی برخوردار می گردند.

مرخصی زمان شیردهی

بخاطر اهمیت بالای شیر مادر برای فرزندان تامین اجتماعی برای کارمندان زنی که تازه صاحب فرزند شده اند، قانون یک ساعت در روز را برای شیردهی به فرزندشان به عنوان مرخصی در نظر گرفته است.

مادرانی که کودکان آنها در مهد کودک یا محلی نزدیک به محل کارشان هستند سه نوبت در روز میتوانند برای شیر دهی از این مرخصی استفاده کنند، به شرطی که مجموع این مرخصی یک ساعت شود.

در واقع بعد از هر ۳ ساعت نیم ساعت فرصت شیردهی دارند؛ بقیه مادران در صورت توافق کارفرما می توانند یک ساعت زودتر محل کار خود را ترک نمایند.

بیمه شدگان باید توجه کنند که در صورت استفاده نکردن از این مرخصی امکان جمع کردن ساعات آن و گرفتن هزینه آن برایشان وجود ندارد.

این مرخصی تا ۲ سالگی فرزند ادامه دارد.

همچنین این قانون شامل کارمندانی میشود که طبق نظر پزشک معالج یا مراکز بهداشتی معتبر به تایید رسیده باشد که نوزاد باید از شیر مادر خود تغذیه کند.

مرخصی استعلاجی زایمان

اگر در زمان بارداری فرد از نظر پزشک نیاز به استراحت در خانه داشته باشد، پزشک باید برای او گواهی مرخصی صادر کند و فرد بیمه شده میتواند از مرخصی استعلاجی استفاده کند.

اگر ۷ روز به مرخصی رفتید و برگشتید همان گواهی پزشک جهت ارائه به کارفرما و تامین اجتماعی کافی است، اما اگر بیشتر از ۱۵ روز طول کشید باید مورد تایید پزشک معالج مورد تایید سازمان تامین اجتماعی شود.

اگر از ۶۰ روز بیشتر شود باید مورد تایید شورای پزشکی سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرد.

همچنین غرامت دستمزد روزهای بیماری در شرکت های خصوصی توسط سازمان تامین اجتماعی به فرد پرداخت می گردد و این مدت در سابقه فرد حساب میشود.

کمک هزینه زایمان

کمک هزینه برای زایمان سزارین ۱۵۰ هزار تومان و برای زایمان طبیعی مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

کمک هزینه دوران بارداری

در دوران بارداری کارمند و در مدت مرخصی زایمان او مقدار هزینه ای به عنوان دستمزد معادل دو سوم آخرین حقوق دریافتی بیمه شده با در نظر گرفتن روزهای استراحت به او تعلق می گیرد که به آن کمک هزینه بارداری میگویند و از همان روز اول پرداخت میشود.

این مبلغ در شرکت های خصوصی توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت میشود؛ طبق ماده 67 قانون تامین اجتماعی بیمه شده زن یا همسر بیمه شده مرد در صورتی که ظرف یک سال قبل از زایمان سابقه پرداخت حق بیمه شصت روز را داشته باشد‌می‌تواند به شرط عدم اشتغال به کار از کمک بارداری استفاده نماید. کمک بارداری دو سوم آخرین مزد یا حقوق بیمه شده طبق ماده ۶۳ می‌باشد که‌حداکثر برای مدت دوازده هفته جمعا قبل و بعد از زایمان بدون کسر سه روز اول پرداخت خواهد شد.

در حال حاضر تامین اجتماعی فقط به مدت ۶ ماه کمک هزینه بارداری را پرداخت میکند.

برای دریافت کمک هزینه بارداری کارمند بیمه شده باید به همراه مدارکی مثل دفترچه بیمه خود و گواهی پزشک دارای اعتبار به شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند؛ تامین اجتماعی این مبلغ را در پایان دوره و در یک نوبت به بیمه شده پرداخت میکند.

اخراج زنان بعد از مرخصی زایمان

کارفرما طبق قانون تا ۲ سالگی فرزند حق اخراج کارمند زن خود را ندارد.

در صورت اخراج شدن پس از بازگشت از مرخصی امکان استفاده از بیمه بیکاری پس از مرخصی زایمان تامین اجتماعی برای بیمه شدگان وجود دارد.

 حفظ امنیت شغلی یکی از دغدغه های مادران شاغل، پس از بازگشت به کار است. استرس و فشار زیادی ممکن است به آنها وارد شود و نگران این باشند که کارفرما ممکن است دیگر آنها را نپذیرد. قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی، به صراحت شرکت‌ها و کارفرماها را موظف کرده است تا امنیت شغلی زنان در دوران بارداری، پس از مرخصی زایمان و در دوران شیردهی را تأمین کنند، اما بسیاری از شرکت ها ممکن است مشکلات زیادی را برای کارمندان خود پس از بازگشت به کار ایجاد کنند.

قرارداد آنها در مدت مرخصی زایمان به تعلیق در می آید و پس از اتمام آن باید مجدد به محل کار خود بازگردند، اما همانطور که گفته شد در صورتی که کارفرما آنها را اخراج کرده باشد، آنها میتوانند با مراجعه به  اداره تامین اجتماعی از بیمه بیکاری استفاده کنند.

تا چند سال پیش در صورت اخراج توسط کارفرما امکان شکایت از آنها توسط کارمند بیمه شده وجود داشت، اما با نقض این قانون توسط  دیوان عدالت اداری، دیگر این امکان برای آنها وجود نخواهد داشت.

 

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید