نحوه گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه

ممکن است شما برای برخی کارهای اداری مانند: استخدام، ثبت نام دانشگاه، اخذ ویزا و ... نیاز به گواهی عدم سوء پیشینه پیدا کرده باشید. سوء پیشینه به معنی سابقه بد است، اگر فردی مرتکب برخی جرایم که قانون مجازات اسلامی مشخص کرده شده، و حکم محکومیت قطعی دریافت کرده باشد، در سابقه او ثبت می ­شود.

گواهی عدم سوء پیشینه به این معناست که آیا فرد در گذشته مرتکب جرم کیفری شده است یا نه. درخواست این گواهی از زیر مجموعه های قوه قضاییه امکان پذیر است. در این مقاله روش های گرفتن گواهی عدم سوءپیشینه به صورت حضوری و غیر حضوری، مدارک لازم و مراحل آن را بیان می­ کنیم. 

مدارک لازم برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه 


مدارک لازم برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه شامل موارد زیر است:

·         اصل و کپی شناسنامه و اصل و کپی کارت ملی

·         یک قطعه عکس جدید رنگی تمام رخ زمینه سفید بدون عینک و بدون آرایش

·         معرفی نامه از محل کار و یا تکمیل فرم درخواست

·         ارائه کد پستی ۱۰ رقمی به همراه آدرس کامل پستی

·         پرداخت هزینه‌های مربوطه از طریق دستگاه کارتخوان در دفاتر

لازم به ذکر است که اگر متقاضی نسخه دوم و یا سوم از گواهی سوءپیشینه را بخواهد، باید یک مبلغ اضافی دیگر که حدودا پانزده‌هزار تومان است بپردازد. اگر کسی برای سفارت‌خانه یا اداره‌ای در خارج از کشور گواهی بخواهد، باید حتما اصل گذرنامه و کپی صفحه اول آن را ارائه کند. همچنین اتباع خارجی باید گواهی تشخیص هویت داشته باشند که برای دریافت آن باید به پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا و اداره اتباع خارجی واقع در خیابان شریعتی تهران مراجعه کنند.

اگر شخصی بالای ۷۰ سال سن داشته باشد، از آن‌ها در دفاتر انگشت‌نگاری صورت نمی‌گیرد و این افراد باید به اداره سجل کیفری و یا هر مکانی که پلیس آگاهی به دفاتر معرفی کرده است، مراجعه کنند.


مراحل گرفتن گواهی سوء پیشینه


روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه به صورت حضوری به این ترتیب است که فرد متقاضی با در دست داشتن مدارک فوق  به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و فرم فرم درخواست گواهی عدم پیشینه را تکمیل کرده و به دفتر خدمات انتظامی ارائه داده و باید هزینه های صدور گواهی سوء پیشینه را پرداخت نماید و بعد از اتمام تمام اقدامات فوق و پرداخت هزینه پست گواهی عدم سو ءسابقه به آدرس متقاضی بعد از چند روز ارسال می گردد.

 
نکته قابل توجه این است که  بر طبق قانون درج این جرایم در پیشینه افراد مدت دار است یعنی بعد از مدتی از از سابقه فرد پاک خواهد شد که مدت زمانی که برای پاک شدن این جرم لازم است را قانونگذار در قانون تعیین کرده است


 گواهی عدم سوءپیشینه اینترنتی


امکان دریافت این گواهی به صورت اینترنتی نیز در شرایطی وجود دارد.

برای دریافت اینترنتی این گواهی باید به طریق زیر عمل کرد:

·         مراجعه به سایت ثنا

·         کلیک روی گزینه ثبت درخواست گواهی عدم سوءپیشینه

·         وارد کردن کد ملی و رمز ورود شخصی و ورود به سایت

·         ثبت درخواست در سامانه


برای دریافت گواهی از سایت ثنا دو روش  وجود دارد:


روش اول: روی گزینه سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی در سایت کلیک کنید. بعد از آن در صفحه باز شده کد ملی و رمز ده رقمی ثنا و رمز ورود یک بار مصرف خود را وارد نمایید. سپس روی گزینه ابلاغیه‌های جدید کلیک کنید و بعد برای دریافت متن چاپی گواهی گزینه دریافت نسخه چاپی را انتخاب کنید.

روش دوم: اگر گواهی را در صفحه مربوطه که در بالا ذکر شد دریافت نکرده بودید، می‌توانید در سایت روی گزینه استعلام مدارک قضایی کلیک کنید. سپس در صفحه جدیدی که برای شما باز شده از میان نوع مدارک، گزینه گواهی عدم سوء پیشینه را انتخاب کنید و بعد کد رهگیری و تاریخ ایجاد مدرک که همان زمان تنظیم ابلاغیه از پایگاه خدمات قضایی است را وارد کنید. بعد از این مرحله درخواست خود را ارسال کنید تا گواهی برای شما نمایش داده شود.

 

نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید