نکات قرارداد پروژه ای

به طور معمول کسانی که فعالیت های اجتماعی خارج از منزل دارند به دو گروه تقسیم می­ شوند. گروه اول اشخاصی هستند که یک برنامه منظم و مشخص دارند و در ساعت کاری مشخصی در محل کار خود حاضر می­شوند، اما گروه دوم کسانی هستند که ترجیح می­ دهند در انتخاب مکان  و ساعت محل کار و همچنین چگونگی نحوه خود آزادی عمل داشته باشند.

به افراد گروه دوم آزادکار یا در اصطلاح فریلنسر می­ گوییم. در این مقاله شرایط قرارداد و نحوه کار افراد فریلنسر را بررسی می ­کنیم.   

               

فریلنسر یا آزاد کار


فریلنسر به شخصی می‌گویند که بدون نیاز و بدون وابستگی به شرکت، سازمان و یا کسب و کار دیگری، حرفه و تخصص خود را به صورت جداگانه و فردی برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و با توجه به تخصص خود و یا نیاز مجموعه‌ها، کارفرمای خود را در هر زمانی که بخواهد عوض می‌کند. همچنین می‌تواند در یک لحظه چندین کارفرما داشته باشد. مهم این است که فردی که پروژه ای کار می کند، لزوما تعهدی برای حضور در دفتر ندارد، مگر اینکه در قرارداد این نکته ذکر شده باشد تنها تعهد شما به عنوان فرد فریلنسر تحویل پروژه در زمان معین و با کیفیت تعیین شده است باید حتما توجه خاصی به قرارداد کاری که با کارفرما منعقد می کنید داشته باشید.


قرارداد کار پروژه ای چه ویژگی دارد؟


در متن یک قرارداد فریلنسری باید به صورت دقیق و با ذکر جزئیات بیان کنید که کل پروژه چیست و چه بخش­هایی از پروژه به شما مربوط می­شود. حتی در مواردی که بعدا ممکن است دچار ابهام شود آن بخش خاص را دقیقا شفاف سازی کنید.

مورد بعدی عدم افشای اطلاعات است. یک فریلنسر باید حافظ حریم و اطلاعات محرمانه کسب و کار باشد و این شرایط باید ذکر شود.

یکی از مواردی که در متن قرارداد باید آورده شود مدت زمان آن است. زمان شروع و پایان پروژه باید به صورت دقیق ذکرشود. قرارداد کار پروژه ای با تحویل دادن پروژه موردنظر به کارفرما به پایان می رسد. اگرچه براساس  قانون کار، در صورت پایان کار و تحویل پروژه در قراردادهای مربوط به کار معین و یا همان پروژه ای رابطه قراردادی تمام خواهد شد، اما اگر مدت زمان کار کردن شما با کارفرمایتان یک سال یا بیشتر طول بکشد، شما می توانید حق سنواتتان را چه متوالی باشد و چه  متناوب، معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار درخواست کنید

شرایط فسخ قرارداد، گرفتن دستمزد بیشتر و خسارت را در صورت تغییرات عمده که بر ماهیت پروژه تاثیر می­گذارند، ذکر کنید.

مسائل مربوط به پشتیبانی و اصلاحات احتمالی را به صورت دقیق و کامل در متن قرارداد بیاورید.

تعهدات کارفرما، مبلغ پرداختی و نحوه پرداخت به صورت دقیق در قرارداد ذکر شود.

به طور کلی تنظیم قراردادهای فریلنسری یا همان پروژه ای از سخت ترین قراردادهای کاری است و بهتر است برای بستن چنین قراردادهایی حتما از یک متخصص در زمینه حقوق عمومی و قراردادهای کار کمک بگیرید. برای این کار شما می توانید از متخصصان گروه مشاوران نوین و یا بخش تنظیم قرارداد سایت استفاده کنید.

 

چرا قرارداد بین فریلنسر و کارفرما باید بسته شود؟


کارکردن به صورت فریلنسر با دیگر مشاغل تفاوتی دارد. مدت زمان تعامل فریلنسر و کارفرما براساس نوع پروژه ممکن است تا چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشد، فریلنسری مانند فروشندگی نیست که در قبال عرضه محصول همان لحظه پول را دریافت کند، یا همانند کارمندها که حق و حقوق آن­ها تابع قانون و تحت نظر ارگان خاصی باشد. از طرفی کارکردن با فریلنسرها ممکن است دارای ریسک و همینطور مشکل ­ساز برای کارفرما به نظر برسد. بنابراین بستن قرارداد بین فریلنسر و کارفرما بسیار مهم است و باید به صورت دقیق و قانونی نوشته شود.


نظرات : 0

ثبت نظر

برای گذاشتن نظر ابتدا وارد شوید